top of page

Вредновање

Пројекат је праћен и вреднован на више начина. Наставница је пратила и вредновала активности од идеје до коначне реализације, на неколико часова наставница и библиотекарка су анализирале ток пројекта заједно са ученицима и разговарале о тешкоћама на које су ученици наилазили и о томе како су их превазишли.

Ученици су свакодневно вредновали своје активности током презентације радова које су радили самостално или у групама. Били су ангажовани у складу са индивидуалним способностима, мотивисани и заинтересовани за рад и задовољни активностима на часовима и то је један од битних показатеља остварености циљева и задатака. Највише им се свидело што су радили поједине задатке у групама, што су самостално осмишљавали питања и задатке из више предмета, правили игре и организовали угледни час за презентацију пројекта.

Питања и задаци које су ученици осмишљавали показују да су савладали градиво из природе и друштва, али и из српског језикаи математике. Тестови из природе и друштва које су веома успешно решили показују да су ученици савладали градиво много шире него што је предвиђено планом наставе и учења.

Колико им се допала тема показује прича са једне прославе рођендана у децембру 2017. у јеку трајања пројекта. Деца су су организовала игру у вези са садржајима које су проучавали. Применила су знање у вези са догађајима и личностима из историје Србије и ослањајући се на књижевноуметничке текстове и филмска и телевизијска остварења осмислила неколико дијалога, поделила улоге и, као у правом позоришту, извела драмске сцене. Ликови су били из средњевековних бојева, као и из 19. века, јунаци Срби и њихови непријатељи Турци.

Сви ученици су учествовали у реализацији угледног часа, током припрема су радили самостално и у групи: осмишљавали су сценарио (текст, драматизација, музичке нумере, плесна нумера) и квиз питања. Пред угледни час наставница и библиотекарка су направиле интервју са ученицима током ког су они вредновали читав процес, своју улогу и допринос пројекту. Ученици су казали да им се пројекат свиђа, јер су имали могућност да изаберу тему коју ће проучавати, да самостално прикупљају релевантне информације, организују материјал, анализирају податке и презентују резултат свога рада. Учили су градиво на другачији начин него до сада, повезали су садржаје из различитих области и предмета, сазнали су много информација у вези са темом, било је и забавно и поучно. Најинтересантније је било када су по групама радили задатке, јер су размењивали идеје и заједно правили пано, лутке, илустрације. Свидело им се и што су се у активности пројекта укључили и родитељи – они су им помагали да пронађу потребне информације и фотографије на интернету и да израде наставна средства за поједине часове. Кад су радили групни рад и окупљали се код једног члана групе, дружили су се и организовали послужење за своје другове. То је допринео побољшању сарадње међу децом и подстакао је вршњачко учење. Ове активности су допринеле и побољшању сарадње међу родитељима који су учествовали у организацији групног рада деце и заједнички припремали потрбни материјал за израду паноа и лутки.

У школи је ђацима посебно било занимљиво када су играли игру Не љути се човече! јер су се такмичили ко ће пре стићи до циља, а морали су да знају тачне одговоре на питања вође групе.

Ученици осталих одељења четвртог разреда који су присуствовали угледном часу оценили су га веома успешним. Допало им се што је било и глуме и песама, научили су нешто ново и то знање применили у квизу. Своја знања су проверили и током другог часа кад су играли занимљиве игрице.

Наставници који су присуствовали угледном часу су похвалили целокупни пројекат и угледни час који је допринео бољој сарадњи међу ђацима и наставницима и важан је као део размене искустава, тј. представљања примера добре праксе.

Родитељи ученика су подржавали ђаке и наставницу у релизацији пројекта и пратили активности. Помагали су деци у проналажењу информација на интернету, у чувању и организацији информација у електронском облику и изради појединих задатака, као што су израда паноа, костима владара средњег века, портрета и лутака.

Родитељи, али и други чланови породица су присуствовали угледном часу за који су рекли да је био фантастичан, занимљив и поучан, да су обновили знања из историје и успешно одговорили на сва постављена питања. Наградили су ђаке и наставницу великим аплаузом.

На основу праћења и вредновања ученика, наставника и родитеља закључак је да су циљеви и задаци пројекта у потпуности остварени у складу са наставним планом, интересовањима и могућностима деце и активностима специфичним за ово одељење.

bottom of page