top of page

Путовање кроз време

Почетак

Када је започела обрада наставне теме Прошлост Србије на часовима природе и друштва, ђаци IV4 су желели да сазнају што више информација о њој. Рекли су да читају књиге које су у вези са историјом средњег века и да воле да гледају филмове о догађајима и личностима из историје Србије и да би желели да о њима разговарају на часовима. Наставница је предложила ученицима да ову тему обраде кроз пројекат и кроз садржај више наставних предмета.

Идеја је прихваћена, одређен је циљ и направљен је план активности. Тако је започео пројекат Путовање кроз време који је реализован од новембра 2017. до краја јануара 2018.

Тематско, интердисциплинарно, планирање је обухватило часове више наставних предмета: природе и друштва, српског језика, ликовне културе, музичке културе, слободних активности, физичког васпитања, веронауке и грађанског васпитања, математике.

Договорено је да део активности буде и формирање паметних фасцикли - збирки материјала које ће ученици самостално израђивати на основу свих прикупљених информација.

Иновације

 

1. Пројектна настава

Новина је у реализацији часова пројектне наставе у овом одељењу, у обиму активности/дужини трајања пројекта, изради паметних фасцикли, тестова из српског језика, природе и друштва и математике, кругова знања и игрица, као и у припреми угледног (јавног) часа и презентацији постигнућа ученика и продуката пројеката ученицима других одељења четвртог разреда и родитељима.

2. Коришћење различитих медија и извора информација

На часовима се користе штампани и електронски извори информација: књиге, текстови и видео материјал са интернета, као и додатни наставни материјал који припремају ученици (паметне фасицкле), то чини наставу занимљивијом и повећава активности ученика током часова, али и пре и после часова и доприноси развоју интересовања ученика за даљи рад у ваннаставним активностима.

Ученици се подстичу да више користе рачунар и интернет за учење, самоучење и целоживотно учење. Примају информације кроз различите медије (предавање наставника, излагање ученика, књиге, видео записи, фотографије, различити ресурси са интернета) и од њих се тражи да активно учествују у настави, да усвоје нова знања, да повезују знања из више области и да их повезују са ситуацијама из свакодневног живота. И задаци који раде су разноврсни по употреби медија - они читају, претражују интернет, говоре, пишу и цртају, израђују радове за паметне фасцикле, израђују паное и игрице, осмишљавају тестове, припремају сценарио угледног часа, презентују пројекат и његове продукте на угледном, јавном, часу.

3. Развијање критичког мишљења и креативности код ученика

Ученици се упознају са појмом информационе писмености и усмеравају на стицање вештине за проналажење, организацију и успешно коришћење информација за решавање задатка. Претражују интернет, уз помоћ наставника и родитеља, прикупљају информације потребне за израду задатака. Разговарају о уметничким делима (књиге, филмови и телевизијске серије), издвајају битне информације и стичу нова знања. Уче се да створе нову идеју или изразе идеју на свој начин и израдом материјала за паметне фасцикле развијају критичко мишљење и креативност. Усвојена знања и закључке ђаци примењују у изради лекција за фасцикле чиме оне постају наставно средство.

bottom of page