Продукти пројекта
Продукти пројекта су: панои на различите теме (Подела историје, Винча, Стари век, Средњи век, Стефан Немања, Стефан Првовенчани, Свети Сава, Цар Душан, ...), ликовни радови (портрети српских владара, породично стабло Немањића, костими у средњем веку, ...), кругови знања, паметне фасцикле.
Паметне фасцикле су коришћене као средство за мотивацију ученика и осавремењивања наставног процеса, али и за стицање знања и хоризонталну и вертикалну повезаност наставних садржаја. То су збирке наставног материјала који су деца самостално израдила током часова више наставних предмета. За сваку лекцију они су, на основу уџбеника и додатног материјала који су проналазили у књигама и на интернету, направили своје лекције. Истраживачки рад ученика допринео је да садржај фасцикли буде обогаћени ваншколским сазнањима.
Паметне фасцикле садрже писане текстове наставних садржаја, илустрације, квизове, занимљиве задатке. Чувају се као део портфолија који деца користе за понављање усвојеног наставног садржаја и допуњавају се новим садржајима у оквиру теме.
Ученици су задатке у вези са догађајима из прошлости Србије радили самостално: на основу лекција из уџбеника и додатних садржаја које су проналазили, они су направили своје лекције. О животу владара из породице Немањића правили су паное подељени у групе. Градиво су утврђивали кроз израду игрица у групама и самостално и тада су настали кругови знања и бројне варијанте игре Не љути се, човече! у вези са догађајима из прошлости Србије. Таблу за ову игру сваки је ученик осмислио сам и саставио питања на која се одговара кад се фигура нађе на одређеном пољу.
Кругови знања су продукт индивидуалног и групног рада: ђаци су подељени у седам група (од четири члана) и свака је добила листу са четири појма - имена важних личности или догађаја из историје Србије. Задатак је био да свако направи круг од картона и на њега залепи фотографије у вези са тим појмовима; за сваки појам смисли по две реченице, асоцијације, које испише на картицима, и постави картице на штипаљке. На часу утврђивања градива играли су игру по групама.
Правила игре су следећа: Штипаљке са картицама (по 8 за сваки појам) се измешају и поставе на средину једног круга (од 4 које група има). На знак наставника, ђаци постављају штипаљке (картице) на фотографију одговарајућег појма. Кад група заврши, њени чланови подигну руке. Затим свака група излази пред таблу и представља појмове и асоцијације са круга, почиње она група која је прва завршила задатак.
У другом делу игре ђаци су добијале кругове и картице других група са другачијим појмовима и утврђивали и проверавали своје знање.
Текст за фасциклу | Питања за игру | Костим |
---|---|---|
Паметна фасцикла |