top of page

 

 

Српски језик

 

У области Књижевност ученици су читали текстове из читанке: „Златно јагње“, прича Светлане Велмар Јанковић, „Најбоље задужбине“, народна прича, „Стари Вујадин“, народна песма. Осим тога, ученици су као допунске текстове читали књиге у вези са темом пројекта: „Књига за Марка“ Светлане Велмар Јанковић, осам књига о владарима из породице Немањић „Деца читају српску историју“ Слободана Станишића и трилогија „Немањићи“ о животу Стефана Немање, чији су аутори Владимир Кецмановић и Дејан Стојиљковић. Разговарали су о садржају ових књига и тумачили их на часовима српског језика и слободних активности. Они су поредили ова књижевноуметничка дела и говорили о њиховим елементима (тема, мотиви, фабула, сиже, књижевни ликови, поруке, композиција) повезујући их са догађајима и личностима из историје Србије. На сличан начин су разговарали и о садржају филма „Косовски бој“ и појединих епизода телевизијске серије „Вук Караџић“ (у вези са Првим и Другим српским устанком и животом у Србији почетком 19. века).

На часовима утврђивања градива, ученици су смишљали задатке чији је садржај повезан са темом пројекта, а односи се на обрађене наставне јединице у областима Разумевање прочитаног, Граматика и Правопис (врста и служба речи, управни и неуправни говор, употреба великог слова и сл.).

У области Језичко изражавање ученци су препричавали разноврсне садржаје, тј. текстове из различитих медијских области (штампа, филм, радио, телевизија и сл.). Описивали су и говорили о ликовима из прочитаних текстова, српским владарима у средњем веку, писали о њима у оквиру лекција из природе и друштва и илустровали текстове на часовима ликовне културе. 

Осмишљавали су делове текста који ће говорити на угледном часу и језички их уобличавали, поједине делове су драматизовали.

На угледном часу су кроз јавни наступ и презентовање пројекта. показали да умеју да се изразе усмено у складу са потребама и карактеристикама ситуације и да поштују ограничења у погледу дужине и намене.

Књиге за путовање кроз време

Ђаци су илустровали књиге које су читали и уз помоћ библиотекарке писали приказе за њих и тај део пројекта је добио назив Књиге за путовање кроз време.

У приказима су представљене књиге „Књига за Марка“ и „Деца читају српску историју“ које ученици четвртог разреда могу да користе ради повезивања садржаја наставе природе и друштва и српског језика. Књиге из едиције „Деца читају српску историју“ се препоручује и ђацима трећег разреда, а „Књига за Марка“

Књиге из трилогије „Немањићи“ препоручују се ученицима шестог разреда јер изучавају период средњег века на часовима историје али и старијим ђацима и њиховим родитељима.

           Деца читају српску историју                                                              Књига за Марка  

На часовима утврђивања градива из природе и друштва, српског језика и математике, ученици су смишљали задатке чији је садржај повезан са темом пројекта. На основи тих задатака наставница и библиотекарка су израдиле тестове за проверу знања. Дечији цртежи настали током пројекта су део тестова.

                                      Српски језик                                                      Математика

                                                                 

                                                                  Природа и друштво

bottom of page